Kardiovaskulární onemocnění jsou zabijákem číslo jedna. Ročně si onemocnění, včetně srdečního infarktu a mozkové příhody, vyžádají až 17,5 milionu životů. Přitom až téměř 80 % úmrtí na infarkt a mrtvici lze předejít zdravým životním stylům a pohybům.
Podceňovat není třeba vysoký tlak ani cholesterol.
Hypertenze je jedním z nejzávažnějších rizikových faktorů řady onemocnění srdce. Do roku 2025 se očekává, že vysokým tlakem bude trpět až 1,56 miliardy dospělých na světě. Momentálně postihuje celosvětově téměř miliardu lidí, na Slovensku více než milion pacientů. Studie hovoří o tom, že až polovina všech hypertoniků není kontrolována, a tedy výsledné číslo může být až dva miliony.
„Vysoký krevní tlak není obvykle doprovázen žádnými výraznými příznaky, a tak může nepozorovaně škodit celá léta,“ říká docentka Eva Goncalvesová, přednostka Kardiologické kliniky LFUK a NÚSCH Bratislava. „Zejména mladí lidé příznaky, jako jsou poruchy spánku, bolesti hlavy či hrudníku, únava, krvácení z nosu vůbec neznají a připisují je stresu nebo jiným diagnózám,“ konstatovala.
„Jediný způsob, jak se dozvědět, jestli máte vysoký tlak, je dát si ho správně změřit,“ říká doktorka Anna Vachulová z Kardiologické kliniky LF UK a NÚSCH. Vysoký tlak postihuje dva až tři z pěti mužů nebo žen. Mužů o něco častěji. Onemocnění se již stává problémem i pro mladší lidi, dokonce se vyskytuje u dospívající mládeže. „Každý pátý pacient, který navštíví svého praktického lékaře a změří mu tlak, ho má vyšší, ačkoli o tom vůbec neví,“ říká doktorka Vachulová.
Jak správně změřit krevní tlak? Jen neudělejte následující chyby!
Hypertenze je rizikovým faktorem například pro srdeční selhávání, mozkový infarkt, chronickou ischemickou chorobu srdeční či infarkt myokardu. Je proto třeba léčit ji včas. „Hraniční hodnotou je tlak krve naměřený v ambulanci lékaře 140/90 mmHg a vyšší. U léčených a dobře kontrolovaných hypertoniků je žádoucí, aby hodnota krevního tlaku nebyla vyšší než 130/80 mmHg,“ dodává Anna Vachulová.
Kromě měření u lékaře je důležité měřit tlak pravidelně i doma. K tomuto účelu slouží například „Záznamník TK“ zveřejněný na stránce www.presrdce.eu.
Stejně jako tlak, podceňovat bychom neměli ani cholesterol. „Hladina cholesterolu v krvi se dá zjistit jednoduše – stačí preventivní prohlídka u všeobecného lékaře, který vám odebere vzorek krve a pošle jej na rozbor,“ říká doktorka Ivana Šoóšová, primářka Ambulantního oddělení NÚSCH Bratislava. Diagnostikou to ale nekončí, protože zvýšený cholesterol je třeba léčit, a to v první řadě změnou životosprávy a je-li třeba, tak i léky. Nezbytnou součástí léčby je také pohyb, optimalizace tělesné hmotnosti a úprava jídelníčku.
Dá se porazit cholesterol bez léků? Zde jsou rady, jak na to
„Léčba zvýšeného cholesterolu se považuje za jednu z velmi důležitých forem prevence vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Zjednodušeně řečeno, budete-li hladinu LDL cholesterolu udržovat na optimální úrovni, snížíte tím riziko například infarktu či mozkové příhody,“ dodává Ivana Šoóšová.
Hlavním rizikovým faktorem pro vznik a rozvoj aterosklerózy je vysoká hladina cholesterolu v krvi. Následkem významného zúžení cév nebo jejich ucpání může být infarkt nebo mrtvice. Přestože bez cholesterolu naše tělo nemůže fungovat, je-li ho mnoho, škodí. Je součástí žlučových kyselin nezbytných pro vstřebávání tuků ve střevě a výchozí látkou vitamínu D. Pokud dostatečné množství cholesterolu neobsahuje strava, produkuje tuto látku v potřebném množství játra.
https://magazinklasik.cz/dostupny-smartphone-s-prvky-vlajkove-lode-vivo-predstavuje-nove-v40-se/
https://nevsedni.cz/je-jen-jedna-zeme-kde-jsou-spalovaci-motory-zelenejsi-nez-e-auta/
https://magazinklasik.cz/msice-jsou-nejrozsirenejsi-zahradni-skudci-jak-si-s-nimi-poradit/