- Reklama -zprávy
- Reklama -

Obezita zkracuje život. Genetika za ni nemůže

Přibližně dvě třetiny dospělé slovenské populace trpí nadhmotností. Jeden ze čtyř mužů a jedna ze čtyř žen mají obezitu. Až 236 chronických onemocnění souvisí s nadhmotností a obezitou.

„Jde nejen o onemocnění jako cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, infarkty a cévní mozkové příhody, ale také nádorová onemocnění, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu a v současnosti i infekci covidu.

Obezita je závažná chronická nemoc, která významně zhoršuje kvalitu života, zapříčiňuje vyšší nemocnost a zkracuje délku života. Výdaje na zdravotní péči spojené s léčbou obézních pacientů jsou až o 30 % vyšší než u pacientů s normální hmotností,“ říká docentka Ľubomíra Fábryová, prezidentka České obezitologické asociace, specialistka pro diabetologii, poruchy látkové přeměny a výživy z Biomedicínského centra SAV.

Za nadváhu a obezitu nemůže genetika. Epidemie obezity je otázkou několika posledních dekád. Za tak krátké období se významné posuny v naší genetice neodehrály. „To, co se dramaticky změnilo, je právě náš životní styl, který charakterizuje výrazné zvýšení dostupnosti a konzumace kaloricky bohaté potravy, sedavý způsob života, poruchy spánku a stres. Při konfrontaci s takovými podmínkami má potenciál zvýšit svoji tělesnou hmotnost většina populace – ať už dětí nebo dospělých,“ vysvětluje profesorka Barbara Ukropcová ze Slovenské obezitologické asociace a Biomedicínského centra SAV.

Podle odborníků je obezita významným problémem iz hlediska závažného průběhu až smrti při onemocnění COVID-19. „Od března 2020 přibývají údaje z různých metaanalýz o tom, že u dospělých obézních osob do 60 let je o 46 % vyšší riziko pozitivity na COVID-19, o 113 % vyšší riziko hospitalizace, o 74 % vyšší riziko přijetí na jednotku intenzivní péče s těžším průběhem onemocnění, s vyšší pravděpodobností nutnosti intubace ao 48 % vyšší riziko úmrtnosti,“ upozorňuje docentka Fábryová. Mezi rizikové faktory covidu patří i neplnohodnotné a nevyvážené stravování as nimi spojená nekvalitní výživa bohatá na nasycené mastné kyseliny, rafinované sacharidy a cukry, chudá na vlákninu, nenasycené mastné kyseliny a antioxidanty.

Related Posts

Comments

Exit mobile version