- Reklama -zprávy
- Reklama -

Senioři si během pandemie více uvědomují smrt

Izolace a opatření ztěžují proces adaptace na prostředí domova důchodců.

Pandemie ovlivnila život seniorů v domovech sociálních služeb. Izolace ovlivňuje jejich psychické zdraví a ztěžuje proces adaptace nových obyvatel.

„Ti, kteří přišli do našeho zařízení v posledních dvou letech, jsou od začátku více izolováni, s jinými se vidí často jen na chodbě a to je velmi málo,“ říká psycholožka DANA GREČNEROVÁ.

Pracuje v zařízení pro seniory v Domově u Kříže v Bratislavě. Adaptaci na život v domově seniorům nestěžuje jen pandemie, ale také předsudky a mýty.

Tvrdí, že do domovů se nechodí „dožít“, senioři v nich mohou vést plnohodnotný život. Spolupracovat však musí i rodina.

„Je to vážné rozhodnutí a každý z nejbližší rodiny si musí být vědom, že proces přijetí této změny je náročná a dlouhodobá cesta.“

Jak senioři v zařízení snášejí pandemii?

Myslím si, že po těch dvou náročných letech se senioři s pandemií vyrovnávají docela dobře. Jsem překvapená, že většina z nich chápe, že cílem opatření je jejich maximální možná ochrana.

Pozoruji však, že se v důsledku pandemie někteří extrémně více obávají onemocnění, více si uvědomují smrt. Mají obavy z předčasné smrti či ze zdravotních komplikací. Většina z nich přece jen má ohrožené zdraví. Psychická zátěž se projevuje obavami, úzkostnými stavy, poruchami spánku, prohlubuje se deprese.

Related Posts

Comments

Exit mobile version