Akciové trhy mazali květnové ztráty, američtí úředníci vytáhli do boje proti technologickým monopolům a rozhovory mezi Fiatem a Renaultem ztroskotaly. Přečtěte si výběr nejzajímavějších zpráv ze světa byznysu a financí.
Facebook a Google dostanou po prstech
Američtí regulátoři se rozhodli podívat na zub největším monopolem dnešní doby – Facebooku, Amazonu, Googlu a Applu. Přidávají se tak k EU, která se v posledních letech probudila a snaží se rozdávat pokuty vlevo-vpravo.
Důvodem je hlavně omezování konkurence, ať už přes protlačování svého softwaru na Android (Google) nebo dušení cizích aplikaci vysokými poplatky (Apple). Největší problém je ale v skupování malých startupů ve stejném odvětví, které by mohly firmu do budoucna ohrozit.
Mluví se o takzvané „zóně smrti“ pro malé firmy. Pokud do ní startup doroste, některá z velkých technologických společností ho koupí a její produkt zabije. V průběhu posledních 5 let šlo odhadem o 250 takových společností, což v konečném důsledku betonuje monopoly a omezuje soutěž.
Pokud společnost nezabijí, přidají si ji ke svému impériu stejných služeb – tak jak to Facebook udělal s Instagramom, za spokojeného přikyvování regulátorů. Na druhé straně, není to chyba Marka Zuckerberga, že viděl ve tehdy malé společnosti mnohem větší potenciál než úředníci.
Neočekávejme tvrdé rozbíjení monopolů jako na začátku dvacátého století, při velkých technologických firmách by to bylo skoro nemožné. Z kategorie reálných plánů je spíše zpřísnění podmínek, za nichž mohou giganti kupovat malé startup s podobným záměrem spolu s gigantickými pokutami.
Idea není velké firmy rozbít, ale naučit je chovat se pěkně.
Trhy se zelenají navzdory Mexiku
Trumpová mexická eskapáda narazila na odpor vlastních, když se několik prominentních republikánů veřejně vyjádřilo proti návrhu uvalit na Mexiko stupňující se cla, dokud nezastaví příliv ilegálních migrantů.
Na druhé straně, tato strategie může fungovat – Mexiko již podniklo několik kroků na lepší zajištění své jižní hranice i za pomoci armády. Pokud by se Trumpovi podařilo dosáhnout svého cíle bez nutnosti uvalit cla v praxi, šlo by o jeho další vítězství.
Na druhé straně, cla by pocítili i běžní Američané při denních nákupech, či na cenách aut, což by mu tak snadno neprepáčili.
Navzdory strachu z eskalace dalšího obchodního konfliktu zaznamenaly akciové trhy zelený týden po velmi bolestivém květnu. Tradičním dobrodincem byla americká centrální banka – Fed. Investoři už prakticky počítají se snížením úrokových sazeb do konce tohoto roku, slabší data z květnového trhu práce toto přesvědčení jen potvrdily.
I když je americký trh v historicky dobré kondici, čísla ukazují zpomalení v růstu nových pracovních míst. Hlavním důvodem je nedostatek kvalifikované pracovní síly na zaplnění nově vzniklých pozici.
Fiat a Renault se skoro dohodli na spojení, ale vyjednávání v poslední chvíli ztroskotaly. Důvodem byl zásah francouzského ministra financí, který chtěl pro Francii (které vlastní část Renaultu) vyjednat přehnaně štědré podmínky, přesto, že už samotná nabídka Fiatu byla více než férová.
Pro nyní vyjednávání skončily, pravděpodobně ale ne navždy. Pro obě automobilky stále platí, že lepšího partnera na vdávání nenajdou, ke stolu se zřejmě ještě vrátí.
https://magazinklasik.cz/msice-jsou-nejrozsirenejsi-zahradni-skudci-jak-si-s-nimi-poradit/
https://nevsedni.cz/potencial-klic-k-nekonecnym-moznostem/
https://magazindenim.cz/prujem-v-tehotenstvi-proc-vznika-a-jak-si-pomoci-radi-gynekolozka/