- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Kdy se pití alkoholu stává nebezpečným?

Když se alkohol stane každodenní aktivitou, může se zvýšit riziko zdravotních problémů.
Někteří lidé se snaží zahnat pitím nepříjemné pocity strachu, úzkosti a deprese. I v tomto případě platí, že v malém množství může ethanol fungovat jako lék. Ve větším množství si už koledujeme o zdravotní problémy. Jak zjistíme, že to s alkoholem přeháníme?

Pívko každý den je prý problém

Ukončit večer sklenicí vína či piva není nic neobvyklého. Obecně platí, že alkohol bychom si měli dopřát, když jsme v pohodě. Naopak, vyhýbat se mu třeba při stresu. Zapíjení problémů vede nejen k závislosti, ale také k sérii vážných zdravotních komplikací. Lékaři z americké Mayo Clinic upozorňují na možné obtíže, které jsou spojeny s pitím nadměrného množství alkoholu.

„Příležitostné pití piva nebo vína k večeři či večerní drink nezpůsobuje většině lidí zdravotní problémy. Když se ale alkohol stane každodenní aktivitou, může se zvýšit riziko zdravotních problémů,“ vysvětluje psychiatr ze zmíněné kliniky Terry Schneekloth.

Ženy mají nižší toleranci na alkohol

Podle Mayo Clinic umíme poměrně přesně určit hranici mezi těžkým a lehkým pitím. Vysoce rizikové je požívání alkoholu pokud pijeme více než sedm nápojů týdně. Toto pravidlo platí zejména pro ženy a lidi nad 65 let. Pro muže pod zmíněnou věkovou hranicí se alkoholismus pojí s pitím čtrnácti alkoholických drinků týdně.

Srdcím pomáhá víno, ale co když nechceme alkohol?
Z uvedeného vyplývá, že ženy ovlivňují psychicky i fyzicky menší dávky alkoholu než muže. Samozřejmě, i v tomto případě mohou existovat rozdíly mezi pohlavími. Tělesná poškození jsou však stejná u mužů i žen. „Alkohol může poškodit tělesné orgány a vede k rozvoji různých zdravotních problémů. U žen dochází k poškození organismu při nižších dávkách alkoholu,“ vysvětluje psychiatr.

Bouře v mozku

Nejvíce zabrat dostává při pravidelném pití alkoholu mozek. Objevuje se několik neurologických problémů. Ethanol působí na lidský organismus jako toxin, který narušuje komunikaci nervových buněk v mozku. Například při prvním či druhém drinku se zvyšuje postupně hladina dopaminu v mozku. Jedná se o hormon, který způsobuje příjemné pocity.

S každou další skleničkou dopamin as ní i nálada rychle stoupá až se dostane do kritického bodu, kdy nastane jeho rychlý pokles. Příjemnou a povznesenou náladu tak rychle střídá deprese. Mayo Clinic uvádí, že přehnané pití alkoholu vede v některých případech k záchvatům, mrtvici, ale také demenci, která hrozí zejména starším lidem.

Když kůže prozrazuje problém

Další orgán, kterému nepasuje alkohol je játra. Jedná se o velký filtrační systém, který se musí vyrovnat s metabolizováním velkého množství toxické látky. Alkohol se štěpí v játrech pomocí enzymu s názvem ADH. Zmíněný orgán si s malými a nepravidelnými dávkami alkoholu dokáže relativně rychle poradit. Sklenice červeného vína zpracuje asi během jedné hodiny, skleničku tvrdého do dvou hodin.

Pokud játra zatěžujeme pravidelně, zvyšuje se riziko vzniku cirhózy a rakoviny. Vážné poruchy jater si dokážeme snadno všimnout například ve formě nepřirozeně zbarvené kůže a žlutých očních bílků.

Více let, vyšší riziko jaterního onemocnění. A co s tím?
O slovo se hlásí také rakovina

Mezi nejčastější druhy rakoviny, které má na svědomí alkohol patří rakovina jater, žaludku, prsu, tlustého střeva a dutiny ústní. Alkohol trápí slinivku, což často vyústí v jeho zánět známý jako pankreatitida. Zapomínat však není třeba ani na to, že přílišná konzumace alkoholu je třetí nejčastější příčinou úmrtí na celém světě. Doktor Sheldon Sheps varuje také lidi s hypertenzí.

Pravidelné popíjení alkoholu zvyšuje krevní tlak, a to i přesto, že ethanol rozšiřuje cévy. Ke zvýšení krevního tlaku dochází také sekundární. Sklenička vína či destilátu totiž obsahuje i poměrně velké množství cukru a kalorií. Zvýšený příjem energie vede k nadváze, obezitě a tím ik hypertenzi. Vysoký krevní tlak se označuje také jako tichý zabiják. Nebolí a projevuje se teprve tehdy, když se dostane do kritického stadia.

Podle Mayo Clinic nadměrné pití alkoholu poškozuje také srdeční sval. Jedná se o takzvanou alkoholickou kardiomyopatii, což vede často k selhání srdce. Za problémy se srdcem tak stojí zejména vysoký krevní tlak, ale také vyšší hladina tuků (triglyceridů) v krvi.

Co je norma?

Střídmé pití umíme snadno odlišit od pijáctví. Pokud alkohol netvoří běžnou součást našich večerů či víkendů, jeho konzumace není problém. Závislost na alkoholu nastává teprve tehdy, když jeho přísun vyžaduje tělo. V tomto případě jde o fyzickou závislost. Nepříjemné projevy má také takzvaná psychická závislost, když máme nutkání pravidelně vyhledávat alkohol.

Related Posts

Comments

PR článek

Nejnovější články