- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Rozlučte se s nadbytečnými kily jednou provždy!

Dáváte si každý rok v lednu předsevzetí, že letos konečně zhubnete a nikdy se vám to nepodaří splnit? Nebo se vám i přes zdravý životní styl nedaří shodit nadbytečná kila? Možná za to může menopauza. Podívejte se, jak na ni vyzrát!

S blížícím se příchodem nového roku mnoho lidí hodnotí uplynulý rok a vytyčuje si cíle, kterých chtějí v novém roce dosáhnout. Mezi stálice patří hubnutí. Mnoho žen však toto předsevzetí nedodrží, například kvůli neudržitelné dietě připomínající spíše hladovku nebo kvůli slabé vůli. Starším ženám však brání v hubnutí i tichý nepřítel – menopauza.

Co je menopauza?

Menopauza neboli lidově přechod je období v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků a následně ke snížení tvorby hormonů estrogenu a progesteronu. S tím souvisí i skončení menstruačního cyklu. Menopauza se většinou objevuje mezi 45. až 55. rokem života ženy a doprovází ji značné změny. Návaly horka, nespavost, výkyvy nálad, přecitlivělost, zhoršení paměti, vyšší ohrožení pro kosterní systém, špatné libido či nárůst hmotnosti.

Právě změna poměru tukových tkání a svalů trápí ženy po čtyřicítce. Dochází k tvz. redistribuci tukové tkáně, která se začne hromadit v rizikových partiích jako jsou boky, stehna, břicho nebo ruce. Žena v období menopauzy může přibrat i kilo a půl ročně. Nárůst hmotnosti se však negativně podepisuje nejen na vzhledu, ale také na zdraví, protože viscerální tuk v oblasti břicha je jedním z rizikových faktorů srdečních a cévních onemocnění, diabetesu nebo vysokého krevního tlaku. Proto je důležité, aby se o sebe ženy ani v období menopauzy nepřestaly starat.

Hýbejte se!

Jelikož během menopauzy dochází k úbytku svalové hmoty ve prospěch tukové tkáně, je důležité nevynechávat fyzickou aktivitu. Odborníci doporučují alespoň 30 minut denně. Stačí procházka, jóga, plavání či jízda na kole, ale nejefektivnější aktivita je silový trénink, jelikož při budování svalové hmoty dochází ke spalování tuků. Pravidelný pohyb a cvičení také zrychluje metabolismus a je navíc prevencí osteoporózy, která ženy po menopauze může postihnout.

Vyvážený jídelníček

Hormonální změny způsobují také změny chutí. Spolu se špatnými náladami, přecitlivělostí a depresemi se může stát, že ženy zajídají tyto stavy sladkým a nezdravým jídlem. Proto je důležité dbát také na kvalitní a vyvážený jídelníček. Na chutě vyzrajete, když do stravy zařadíte více bílkovin a vlákniny. Bílkoviny jsou totiž důležité pro stavbu svalové tkáně a vláknina dokáže tělo zasytit na delší dobu, čímž potlačíte chutě na jídlo.

V jídelníčku by neměly chybět mléčné výrobky (jogurty, tvarohy), vejce a kvalitní maso. Kdo masu neholduje, může vyzkoušet tofu, tempeh, děli nebo seitan. Nezapomínejte ani na ryby, které obsahují důležité omega-3 mastné kyseliny. Vlákninu naleznete v celozrnných výrobcích, semínkách a oříšcích, luštěninách, ovoci a zelenině.

Přírodní pomoc

Pokud se vás kila drží i když sportujete a jíte zdravě, obraťte se o pomoc k přírodě. Vyzkoušejte zelený čaj, který je pro své blahodárné účinky na lidský organizmus využíván již tisíce let. Obsahuje totiž velké množství antioxidantů, které pomáhají zrychlit metabolismus a snížit chuť k jídlu. Obsažený kofein navíc pomáhá zabraňovat tělu ukládat přijaté kalorie.

Dalším oblíbeným pomocníkem při hubnutí je guarana, neboť povzbuzuje hubnutí, podporuje spalování tuků a omezuje pocity hladu. Navíc snižuje únavu a zlepšuje paměť. Snížit chutě a zabránit ukládání tuku v těle vám pomůže také L-karnitin.

Pro hubnutí je důležitá také psychická pohoda. Proto se zaměřte i na výživové doplňky s obsahem jetele lučního. Ta obsahuje přírodní látky, které se svými účinky podobají hormonu estrogenu. Extrakt z jetele lučního tak pomáhá zmírnit příznaky menopauzy jako jsou návaly horka, nevolnost, pocení a nespavost. Navíc působí jako prevence osteoporózy, snižuje úzkosti a deprese a zlepšuje náladu.

Related Posts

Comments

PR článek

Nejnovější články